Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
WOKÓŁ FAKTORII

Międzynarodowy Jarmark Rzemieślników

07 lip 2014

Już w niedzielę, 13 lipca 2014 r. na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim odbędzie się Międzynarodowy Jarmark Rzemieślników w ramach projektu "Craftland - Zachowanie dziedzictwa kulturowego Regionu Południowego Bałtyku" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013.

 

Projekt "Craftland" to międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu zintensyfikowanie dialogu międzykulturowego i zaangażowanie społeczności lokalnych w działania transgraniczne. Jarmark Rzemieślników to już trzecia i ostatnia odsłona projektu w naszym mieście. Gościć będziemy zarówno rzemieślników ze Szwecji i Litwy - reprezentujących naszych partnerów, jak i wystawców z całej Polski, którzy zaprezentują się na historycznych

stoiskach.  

 

Na odwiedzających nas w tym dniu gości czeka mnóstwo atrakcji m.in. pokazy dawnego rzemiosła, degustacje potraw historycznych, pokazy walk i machiny oblężniczej, czy turniej gier historycznych. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach związanych z rzemiosłem takim jak: tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo, filcowanie, wyrabianie biżuterii, wykonywanie bębnów i wiele innych.

O godzinie 14.00 dzieci zapraszamy na spektakl pt. "Pomorskie Legendy", który przeniesie je w świat bajek i legend. Na zakończenie Jarmarku prawdziwa gratka dla fanów folku! O godzinie 20.00 wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej, wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów.

 

Po koncercie na publiczność czeka jeszcze jedna niespodzianka - bursztynowy fireshow w wykonaniu Eryka Popkiewicza.

 

Serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w niedzielę, 13 lipca od godziny 12.00!

 {powrót}

AKTUALNOŚCI

Dnia 28.07.2017. (piątek) Faktoria będzie nieczynna.

27 lip 2017

Uprzejmie informujemy, że w dniu 28.07.2017. (piątek) Faktoria będzie zamknięta dla zwiedzających. Za niedogodność przepraszamy.

{więcej}

"KALEJDOSKOP GIER PLANSZOWYCH- STAROŻYTNOŚĆ NA PLANSZY" 30.07.2017.

26 lip 2017

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z niezwykłym światem gier planszowych, które już w najbliższą niedzielę (tj. 30.07.2017.) odbędzie się w Faktorii. Do pasjonującej ...

{więcej}

Dnia 22.07.2017. (sobota) Faktoria czynna w godzinach 12.00-18.00

21 lip 2017

Uprzejmie informujemy, że dnia 22.07.2017. (sobota) z przyczyn technicznych Faktoria będzie otwarta dla zwiedzających od godziny 12.00. do 18.00. Za niedogodność przepraszamy.

{więcej}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz, chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający mogą przenieść się  do innego, nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. Dzięki temu, w bardzo nowoczesny sposób prezentowane są w niej eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Bursztynu. Tematem przewodnim wystawy jest ekspozycja wyników wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na stanowiskach w Pruszczu Gdańskim. Tradycyjne podpisy zostały zastąpione przez dotykowe panele multimedialne prezentujące zdjęcia obrotowe, dające możliwość dogłębnego przyjrzenia się zabytkom w technice trójwymiarowej. W centralnej części muzeum znajduje się mapa dotykowa, prezentująca pruszczańskie stanowiska archeologiczne począwszy od neolitu do czasów nowożytnych. Ponadto wyświetlane są filmy przedstawiające życie społeczności pradziejowych, jak i prace przy budowie Faktorii.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z okresu neolitu - czyli czasów pierwszych rolników.