Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
WOKÓŁ FAKTORII

Międzynarodowy Jarmark Rzemieślników

07 lip 2014

Już w niedzielę, 13 lipca 2014 r. na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim odbędzie się Międzynarodowy Jarmark Rzemieślników w ramach projektu "Craftland - Zachowanie dziedzictwa kulturowego Regionu Południowego Bałtyku" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013.

 

Projekt "Craftland" to międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu zintensyfikowanie dialogu międzykulturowego i zaangażowanie społeczności lokalnych w działania transgraniczne. Jarmark Rzemieślników to już trzecia i ostatnia odsłona projektu w naszym mieście. Gościć będziemy zarówno rzemieślników ze Szwecji i Litwy - reprezentujących naszych partnerów, jak i wystawców z całej Polski, którzy zaprezentują się na historycznych

stoiskach.  

 

Na odwiedzających nas w tym dniu gości czeka mnóstwo atrakcji m.in. pokazy dawnego rzemiosła, degustacje potraw historycznych, pokazy walk i machiny oblężniczej, czy turniej gier historycznych. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach związanych z rzemiosłem takim jak: tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo, filcowanie, wyrabianie biżuterii, wykonywanie bębnów i wiele innych.

O godzinie 14.00 dzieci zapraszamy na spektakl pt. "Pomorskie Legendy", który przeniesie je w świat bajek i legend. Na zakończenie Jarmarku prawdziwa gratka dla fanów folku! O godzinie 20.00 wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej, wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów.

 

Po koncercie na publiczność czeka jeszcze jedna niespodzianka - bursztynowy fireshow w wykonaniu Eryka Popkiewicza.

 

Serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w niedzielę, 13 lipca od godziny 12.00!

 {powrót}

AKTUALNOŚCI
14 wrz 2017
02 sty 2017
02 sty 2017
30 gru 2016
WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki. Zaraz przy wejściu zobaczyć  można narzędzia bursztyniarza: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza, kamienną płytę do wygładzania, świder do wiercenia otworów, filc i skórę z jelenia do końcowego wygładzania. Po lewej stronie znajduje się jama zasobowa - rodzaj prymitywnej spiżarni - służąca do przechowywania żywności, ziarna itp. Analogiczna jama znajduje się także na zewnątrz budynku, w tym wypadku pełniąca funkcję przydomowej piwniczki. Za ścianą plecionkową znajduje się rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego. Ponadto w chacie znajduje się palenisko oraz piec kopułkowy, wykonany z gałęzi oblepionych gliną i wkopany w ziemię.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

W 1882 roku przy dworcu kolejowym znaleziono grób skrzynkowy z fragmentami urny twarzowej z wczesnej epoki żelaza. Tego typu urny łączy się z kulturą pomorską.