Oferta edukacyjna

Faktoria Handlowa to miejsce, w którym można zobaczyć, jak żyli ludzie na terenie Pruszcza Gdańskiego ponad 2000 lat temu. To jednak nie tylko zabytki. To miejsce, gdzie w niekonwencjonalny sposób propagowana jest wiedza archeologiczna wśród dzieci i młodzieży już od 2011 roku.

Lekcje żywej archeologii prowadzone są w specjalnie przygotowanym do tego celu budynku, noszącym nazwę „Hala Targowa”. Obiekt ten wyposażony jest w nowoczesny sprzęt multimedialny, który uatrakcyjnia dzieciom i młodzieży zajęcia edukacyjne.

W trakcie zajęć uczestnicy mogą poczuć się przez chwilę, jak mali archeolodzy lub mieszkańcy gockiej osady. Mogą również dotknąć licznych kopii zabytków archeologicznych, zapoznać się z nimi, sprawdzić jak działają i do czego służą. Dodatkowo nasze lekcje urozmaicone są w różnego rodzaju warsztaty plastyczne i zręcznościowe.

opłata edukacyjna
lekcja muzealna
60 PLN
  • Do opłaty edukacyjnej należy doliczyć bilety wstępu.
  • 1 opiekun na 10 osób – bezpłatnie

Lekcje odbywają się od wtorku do piątku w uzgodnionych z zainteresowanymi terminach, z wyprzedzeniem co najmniej tygodniowym. Zajęcia przewidziane są dla grup do 30 osób; w przypadku większych grup, opłata edukacyjna jest podwójna.

Spotkania z archeologią w Pruszczu Gdańskim

Podstawowym zadaniem „Spotkań z archeologią” w Pruszczu Gdańskim będzie propagowanie wiedzy archeologicznej wśród dzieci i młodzieży odwiedzających Faktorię Handlową. Poziom i stopień szczegółowości lekcji dostosowany jest do wieku uczestników.

W naszej ofercie proponujemy Państwu następujące tematy lekcji:

Czarodziejski Bursztyn
Zajęcia dla przedszkoli i klas I-III

Dzieci przeniosą się w czasie o prawie 40 milionów lat. Poznają historię powstawania bursztynu i jego znaczenie dla człowieka od czasów starożytnych do dzisiejszych. Dzięki doświadczeniom uczestnicy zajęć dowiedzą się wielu ciekawostek na temat właściwości i wykorzystania bursztynu oraz nauczą się odróżniać prawdziwy okaz „złota północy” od sztucznego.

Warsztaty garncarskie
Zajęcia dla szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz dorosłych

Podczas warsztatów adepci garncarstwa nauczą się praktycznej techniki garncarskiej sprzed 2000 lat. Poznają historię wytwarzania naczyń i ozdób oraz ich zastosowanie w okresie wpływów rzymskich. Na zakończenie zajęć można zabrać ze sobą własnoręcznie wykonane naczynie.

Łucznictwo tradycyjne                                                                                                                                                          Zajęcia dla młodzieży i dorosłych

Uczestnicy, zarówno ci, którzy łuk trzymają w dłoni po raz pierwszy, jak i ci bardziej doświadczeni, będą mieli okazję sprawdzić  swoje umiejętności. Dysponujemy łukami tradycyjnymi, które dobieramy w zależności od siły i doświadczenia zawodnika, a zajęcia odbywają się na odkrytym torze łuczniczym, pod kierunkiem rekonstruktora.

Gry plebejskie                                                                                                                                                               Zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych

Wyścigi na „konikach”, przeciąganie liny, rzut podkową do celu, rzut oszczepem, walka na drewniane miecze, chodzenie po równoważni, „kółko i krzyżyk”, starożytne szczudła, strzelanie pacynkami do „dzika”, „królika” i „kaczki” – to gry na świeżym powietrzu, które pozwolą dzieciom na aktywne spędzenie czasu i pokażą im, jak bawiono się w dawnych czasach, bez nowoczesnych technologii.  

Aby uniknąć rozczarowania, zalecamy dokonywanie rezerwacji większych grup i lekcji z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

KASA / REZERWACJE – 601 830 590