Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
O MIEŚCIE

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego niemalże 100 tysięcy mieszkańców powiatu gdańskiego. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa oraz Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i Autostrady A1, łączącej północ kraju z południem. Na terenie miasta zarejestrowanych jest obecnie ponad 3000 podmiotów gospodarczych. Funkcjonuje tu Bałtycka Strefa Inwestycyjna, stale powstają nowe osiedla mieszkaniowe i lokale użytkowe.

 

 

Zrewitalizowane centrum miasta otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w 2009 roku. Latem Pruszcz Gdański staje się kulturalną stolicą regionu. W ramach Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbywają się plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Rekonstrukcja szlaku bursztynowego i faktorii handlowej z okresu wpływów rzymskich jest prawdziwą atrakcją Pruszcza. Faktoria handlowa zbudowana jest zgodnie ze ścisłymi wskazaniami historyczno-archeologicznymi.

 

 

 

 

Zabytki Pruszcza Gdańskiego

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Wojska Polskiego

 

Kanał Radunii

wzdłuż ul. Wojska Polskiego

 

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

ul. Chopina

 

Dawna plebania, obecnie biblioteka

ul. Wojska Polskiego

 

Elektrownia wodna

ul. Skarpowa

 

Cukrownia

ul. Chopina

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Hala Targowa to miejsce „spotkań z archeologią”, w ramach których młodzież i dzieci uczestniczyć mogą w zajęciach żywej historii. Dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym oraz prowadzeniu zajęć w niekonwencjonalny sposób, nauka stanie się przyjemna i inspirująca do dalszego pogłębiania wiedzy. Poza przygotowanymi zagadnieniami nasza wykwalifikowana kadra edukacyjna otwarta jest na indywidualne propozycje zajęć o tematyce pradziejowej. Dużą atrakcję stanowi zbiór zrekonstruowanych strojów z okresu wpływów rzymskich, zarówno zwyczajnych mieszkańców Barbaricum jak i żołnierzy armii rzymskiej. Charakter edukacyjny mają także wyświetlane w Hali filmy, prezentujące życie codzienne w osadzie z okresu wpływów rzymskich oraz opowiadające o bursztynie – najcenniejszym i najpiękniejszym surowcu pochodzącym z tych terenów. Ponadto, nasi najmłodsi goście mogą przez chwilę poczuć się prawdziwymi archeologami, szukając skarbów w specjalnie przygotowanej do tego rekonstrukcji wykopu.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

W 1882 roku przy dworcu kolejowym znaleziono grób skrzynkowy z fragmentami urny twarzowej z wczesnej epoki żelaza. Tego typu urny łączy się z kulturą pomorską.