Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
O MIEŚCIE

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego niemalże 100 tysięcy mieszkańców powiatu gdańskiego. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa oraz Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i Autostrady A1, łączącej północ kraju z południem. Na terenie miasta zarejestrowanych jest obecnie ponad 3000 podmiotów gospodarczych. Funkcjonuje tu Bałtycka Strefa Inwestycyjna, stale powstają nowe osiedla mieszkaniowe i lokale użytkowe.

 

 

Zrewitalizowane centrum miasta otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w 2009 roku. Latem Pruszcz Gdański staje się kulturalną stolicą regionu. W ramach Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbywają się plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Rekonstrukcja szlaku bursztynowego i faktorii handlowej z okresu wpływów rzymskich jest prawdziwą atrakcją Pruszcza. Faktoria handlowa zbudowana jest zgodnie ze ścisłymi wskazaniami historyczno-archeologicznymi.

 

 

 

 

Zabytki Pruszcza Gdańskiego

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Wojska Polskiego

 

Kanał Radunii

wzdłuż ul. Wojska Polskiego

 

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

ul. Chopina

 

Dawna plebania, obecnie biblioteka

ul. Wojska Polskiego

 

Elektrownia wodna

ul. Skarpowa

 

Cukrownia

ul. Chopina

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki. Zaraz przy wejściu zobaczyć  można narzędzia bursztyniarza: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza, kamienną płytę do wygładzania, świder do wiercenia otworów, filc i skórę z jelenia do końcowego wygładzania. Po lewej stronie znajduje się jama zasobowa - rodzaj prymitywnej spiżarni - służąca do przechowywania żywności, ziarna itp. Analogiczna jama znajduje się także na zewnątrz budynku, w tym wypadku pełniąca funkcję przydomowej piwniczki. Za ścianą plecionkową znajduje się rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego. Ponadto w chacie znajduje się palenisko oraz piec kopułkowy, wykonany z gałęzi oblepionych gliną i wkopany w ziemię.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Ludność zamieszkująca okolice Faktorii należała do kultury wielbarskiej, której ludność zamieszkuje tereny dzisiejszych ziem polskich od I wieku n.e. do V wieku n.e.