Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
O MIEŚCIE

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego niemalże 100 tysięcy mieszkańców powiatu gdańskiego. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa oraz Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i Autostrady A1, łączącej północ kraju z południem. Na terenie miasta zarejestrowanych jest obecnie ponad 3000 podmiotów gospodarczych. Funkcjonuje tu Bałtycka Strefa Inwestycyjna, stale powstają nowe osiedla mieszkaniowe i lokale użytkowe.

 

 

Zrewitalizowane centrum miasta otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w 2009 roku. Latem Pruszcz Gdański staje się kulturalną stolicą regionu. W ramach Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbywają się plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Rekonstrukcja szlaku bursztynowego i faktorii handlowej z okresu wpływów rzymskich jest prawdziwą atrakcją Pruszcza. Faktoria handlowa zbudowana jest zgodnie ze ścisłymi wskazaniami historyczno-archeologicznymi.

 

 

 

 

Zabytki Pruszcza Gdańskiego

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Wojska Polskiego

 

Kanał Radunii

wzdłuż ul. Wojska Polskiego

 

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

ul. Chopina

 

Dawna plebania, obecnie biblioteka

ul. Wojska Polskiego

 

Elektrownia wodna

ul. Skarpowa

 

Cukrownia

ul. Chopina

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. W Faktorii Handlowej można poznać tę postać  oglądając rekonstrukcję jego domostwa wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów. Na drewnianym pieńku znajdują się podstawowe narzędzia tego wytwórcy: kowadła, kleszcze, młotki, pilniki, przebijaki i inne. Warto zwrócić uwagę, iż większość narzędzi starożytnych kowali przetrwało w niezmienionej formie po dzień dzisiejszy. Sama chata została wykonana z drewna dębowego oraz drzew iglastych. Drewniane podłoże wykonane jest z dartych desek. W chacie znajduje się typowe wyposażenie domowe. W rogu pomieszczenia jest prostokątne palenisko, łóżko nakryte skórami oraz ręcznie wykonanymi, wełnianymi tkaninami, stół oraz skrzynia pełniąca funkcje zarówno ławy do siedzenia jak i skrytki na przedmioty.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Około I wieku Goci przybyli na tereny dzisiejszego Pruszcza ze Skandynawii pod wodzą swojego króla Beriga. Jak mówi legenda, przypłynęli na zaledwie trzech łodziach.