CZARNUSZKA SIEWNA

Niewielka, jednoroczna roślina z rodziny jaskrowatych. Ma biało-błękitne kwiaty i ozdobne mieszki, które zawierają cenne nasiona. Naturalnie występuje w Europie i zachodniej części Azji. Jest ceniona z racji swojego zastosowania w medycynie i w kuchni.
Wzmianki o niej możemy znaleźć w księgach religijnych. Wspomina o niej Talmud jako o środku przeciw gorączce. W Ewangelii Św. Mateusza, wymieniana jest razem z kminkiem i koperkiem, a w księgach Izajasza przedstawiono jej uprawę. W uprawie znana była już w epoce neolitu (4500-1700 lat p.n.e.). Jej czarne i pomarszczone nasiona znajdowano w egipskich sarkofagach. W starożytnym Rzymie lekarze zalecali je, między innymi, do zwalczania nieprzyjemnego zapachu po czosnku i cebuli, których zjadano wtedy bardzo dużo. Do XVI wieku czarnuszka była popularna jako namiastka drogich przypraw i środek leczniczy. Później, mimo iż nie straciła swoich wartości leczniczych, zrobiło się o niej ciszej.
Uprawa czarnuszki siewnej najlepiej udaje się na glebach żyznych, a rozpoczyna się w kwietniu. Nasiona czarnuszki siewnej zbiera się w fazie pełnej dojrzałości, która przypada na połowę sierpnia. Wyrywamy wtedy całe rośliny, wiążemy je w niezbyt duże snopki i zostawiamy na ok. 2-3 dni, w jasnym, suchym i przewiewnym miejscu do przesuszenia. Jeśli jest ciepło i sucho możemy zostawić je bezpośrednio w miejscu uprawy. Na koniec z roślin pozyskuje się czarne, aksamitne nasiona, które są dość ostre w smaku, przypominają pieprz. Charakteryzuje je korzenny zapach. Niektórzy uważają, że mają też nieco posmaku nasion kawy.
W kuchni stosuje się je przede wszystkim do delikatnych mięs takich jak jagnięcina czy drób. Nasiona mogą być doskonałym składnikiem do sałatek, marynat i twarożków. Czarnuszkę siewną stosuje się również do wypieków chleba i bułek.
Czarnuszka siewna ma też swoje zastosowanie w medycynie. Już starożytni Egipcjanie cenili tę roślinę, jej nasiona stosowali niemal na wszystkie schorzenia. Zbadano, że olejek zawarty w roślinie ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Nasiona czarnuszki są skutecznym środkiem rozkurczowym, poprawiającym trawienie, moczopędnym, żółciopędnym oraz zwiększającym laktację. Stosowanie czarnuszki siewnej przynosi też bardzo dobre efekty przy walce z cukrzycą (obniża poziom glukozy i wzmaga wydzielanie insuliny). Stosowanie czarnuszki siewnej łagodzi depresję (substancje w nasionach oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy). Warto również stosować czarnuszkę siewną w walce z przeziębieniem. Łagodzi kaszel, zmniejsza katar i ułatwia odksztuszanie wydzieliny w gardle. Pomaga przy obniżeniu nadciśnienia tętniczego i zmniejsza objawy astmy. Najczęściej nasiona czarnuszki siewnej przyjmuje się w formie roztartych nasion 0,5-1 łyżeczka 2 razy dziennie lub w formie naparu 1-2 razy dziennie. Z nasion wytwarza się też olejek, który poza medycyną znajduje swoje zastosowanie również podczas tworzenia perfum.

Obraz może zawierać: roślina, kwiat, przyroda i na zewnątrz