Żywa archeologia

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim nie jest zwykłym muzeum. To miejsce, gdzie przeniesiesz się w czasie o niemal 2000 lat, poznasz warunki życia ludzi zamieszkujących wówczas południowe wybrzeże Bałtyku, zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie.

Żywa archeologia to wykopaliska i podręczniki historii przeniesione w zupełnie nowy wymiar. Na terenie naszej osady nie tylko zobaczysz, jak wytwarzano naczynia – będziesz mógł własnoręcznie wykonać gliniane naczynie starożytną techniką. Spróbujesz swoich sił w strzelaniu z łuku tradycyjnego pod kierunkiem doświadczonego łucznika, a także poznasz tajniki obróbki bursztynu przy warsztacie bursztynnika.

Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Poza zapoznaniem się z tajnikami dawnych rzemiosł, z życiem Gotów- mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego, dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji, w których mogą wziąć udział. Doskonałą zabawą są historyczne gry: Kubb i Bula, wiele rozrywki dostarczają też zabawy plebejskie takie jak przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy rzut oszczepem do celu.

Faktoria organizuje również pokazy i warsztaty, w których zwiedzający mogą brać czynny udział. W Faktorii odbywają się między innymi: pokazy sokolnicze, pokazy kowalstwa tradycyjnego, “Wehikuł czasu”-widowiskowe rekonstrukcje historyczne z różnych epok, warsztaty wykonywania ozdób dawnymi technikami, turnieje gier planszowych, biesiady przy ognisku i spotkania z niezwykłymi osobami.