Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
OFERTA DLA DZIECI I URODZINY W FAKTORII

Faktoria Handlowa posiada w swojej ofercie wiele atrakcji dla dzieci. W Hali Targowej znajdują się rekonstrukcje strojów mieszkańców Pruszcza sprzed 2 tys. lat, które dzieci mogą przymierzyć i stać się małymi Gotami. W tej samej Hali można pobawić się w archeologów w specjalnie przygotowanej do tego imitacji wykopaliska, gdzie mali odkrywcy znajdą niejeden skarb.

 

 

W Chacie Wodza, oraz w Hali Targowej najmłodszych zainteresuje na pewno pokaz filmów ukazujących życie sprzed tysięcy lat. Chata Kowala i Chata Bursztyniarza to wierne odtworzenie domostw i warsztatu pracy tych rzemieślników. Dzieci mogą zobaczyć jak wyglądali mieszkańcy, wyposażenie chat i za pomocą jakich narzędzi pracowali kowal i bursztyniarz. Na terenie Faktorii Handlowej posiadamy małą zagrodę ze zwierzątkami. W okresie wiosenno-letnim można spróbować swoich sił na torze łuczniczym, oraz na bulodromie. Atrakcją są też pokazy wypału ceramiki, wędzenia żywności i wytapiania dziegciu.

 

 

Faktoria Handlowa pozwoli całej rodzinie spędzić czas miło i ciekawie, gdzie zwykły spacer może przerodzić się w naukę o pradziejach.


URODZINY W  FAKTORII

Chcielibyśmy poinformować Państwa, że Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim rozszerzyła swoją ofertę o kolejną atrakcję.
Zapraszamy na przyjęcia urodzinowe dla najmłodszych.
Przygotowaliśmy następujące propozycje zabaw dla dzieci: 

 

„Bursztynowe urodziny”
Jest to propozycja dla dzieci które chcą poznać zagadkę magicznego kamienia jakim jest bursztyn. Podczas przyjęcia urodzinowego przeprowadzane będą doświadczenia i eksperymenty dotyczące właściwości bursztynu, zaproponujemy ciekawe konkursy i zagadki związane ze szlakiem bursztynowym. Młodzi poszukiwacze bursztynu będą mogli spróbować swoich sił w odnajdywaniu cennego surowca bursztynowego. Zaprosimy dzieci do obejrzenia kolekcji naturalnych form bursztynu i zabytków archeologicznych prezentowanych na naszej wystawie „Magia Bursztynowego Szlaku – Skarby z Pruszcza Gdańskiego.

 

„Urodziny w gockiej osadzie”
Podczas urodzin na gockiej osadzie zaprosimy dzieci do wspólnej wesołej zabawy w scenerii odtworzonej osady handlowej sprzed  dwóch tysięcy lat. Młodzi mieszkańcy wioski poznają jak wyglądało życie, zwyczaje i zabawa w dawnych czasach. Podczas imprezy urodzinowej rekonstruktorzy wspólnie z zaproszonymi dziećmi wykonywać będą naczynia starodawnymi technikami, zaprezentują jak wyglądał i z jakich części składał się strój z tego czasu.

 

Zapewniamy salę, w której można zorganizować poczęstunek (we własnym zakresie), a także wyświetlić film (własny lub film edukacyjny prezentowany w Faktorii Handlowej) lub posłuchać muzyki, opiekę animatora przez cały czas trwania urodzin oraz wstęp na wystawę

 

 

 

 

Informacje dodatkowe:
- oferta skierowana do dzieci powyżej 6 roku życia;


- w zabawie urodzinowej udział może brać maksymalnie 15 dzieci;


- urodziny trwają maksymalnie do 2 godzin ( w tym 1,5 h zabawy z rekonstruktorami);


- w czasie trwania imprezy należy zapewnić opiekę dorosłych (2 opiekunów );


- oferta ważna od 1 października do 31 maja, dotyczy sobót i niedziel;


- koszt organizacji urodzin dla jednego dziecka to 250 PLN.


- szczegółowe informacje pod numerem telefonu:  601 830 590 

 

Wzór zaproszeń do Faktorii do ściągnięcia poniżej:

- Dla dziewczynek

- Dla chłopców

 

Uprzejmie prosimy o rezerwacje nie później niż 21 dni przed imprezą w kasie Faktorii Handlowej przy ul. Zastawnej w Pruszczu Gdańskim lub telefonicznie.

 

KASA / REZERWACJE - 601 830 590 

 

Regulamin Osady Handlowej z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim.


CENNIK

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

 


{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki. Zaraz przy wejściu zobaczyć  można narzędzia bursztyniarza: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza, kamienną płytę do wygładzania, świder do wiercenia otworów, filc i skórę z jelenia do końcowego wygładzania. Po lewej stronie znajduje się jama zasobowa - rodzaj prymitywnej spiżarni - służąca do przechowywania żywności, ziarna itp. Analogiczna jama znajduje się także na zewnątrz budynku, w tym wypadku pełniąca funkcję przydomowej piwniczki. Za ścianą plecionkową znajduje się rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego. Ponadto w chacie znajduje się palenisko oraz piec kopułkowy, wykonany z gałęzi oblepionych gliną i wkopany w ziemię.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

W 1882 roku przy dworcu kolejowym znaleziono grób skrzynkowy z fragmentami urny twarzowej z wczesnej epoki żelaza. Tego typu urny łączy się z kulturą pomorską.