Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
ŻYWA ARCHEOLOGIA

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim nie jest zwykłym muzeum. To miejsce, gdzie przeniesiesz się w czasie o niemal 2000 lat, poznasz warunki życia ludzi zamieszkujących wówczas południowe wybrzeże Bałtyku, zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie.

 

 

    

 

Żywa archeologia to wykopaliska i podręczniki historii przeniesione w zupełnie nowy wymiar. Na terenie naszej osady nie tylko zobaczysz, jak wytwarzano naczynia - porozmawiasz z garncarzem i przyłączysz się do jego pracy. Nie obejrzysz, jak tworzy się strzały i strzela z łuku, tylko samodzielnie strzałę wykonasz i ją wystrzelisz. Poznasz także tajniki obróbki bursztynu i sam spróbujesz swoich sił przy warsztacie bursztynnika.

 

   

 

Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Poza zapoznaniem się z tajnikami dawnych rzemiosł, z życiem Gotów- mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego, dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji, w których mogą wziąć udział. Doskonałą zabawą są historyczne gry: Kubb i Bula, wiele rozrywki dostarczają też zabawy plebejskie takie, jak przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy rzut oszczepem do celu.

 

    

 

Faktoria organizuje również cykliczne pokazy i warsztaty, w których zwiedzający mogą brać czynny udział. Poznać można, między innymi, tajniki: wypału ceramiki, wytopu dziegciu, farbowania tkanin, spróbować własnych sił w kuźni, a także skosztować ryb z rekonstrukcji historycznej wędzarni oraz innych potraw przygotowywanych pradawnymi technikami.

 

    

 

    

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki. Zaraz przy wejściu zobaczyć  można narzędzia bursztyniarza: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza, kamienną płytę do wygładzania, świder do wiercenia otworów, filc i skórę z jelenia do końcowego wygładzania. Po lewej stronie znajduje się jama zasobowa - rodzaj prymitywnej spiżarni - służąca do przechowywania żywności, ziarna itp. Analogiczna jama znajduje się także na zewnątrz budynku, w tym wypadku pełniąca funkcję przydomowej piwniczki. Za ścianą plecionkową znajduje się rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego. Ponadto w chacie znajduje się palenisko oraz piec kopułkowy, wykonany z gałęzi oblepionych gliną i wkopany w ziemię.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Ludność zamieszkująca okolice Faktorii należała do kultury wielbarskiej, której ludność zamieszkuje tereny dzisiejszych ziem polskich od I wieku n.e. do V wieku n.e.