Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
ŻYWA ARCHEOLOGIA

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim nie jest zwykłym muzeum. To miejsce, gdzie przeniesiesz się w czasie o niemal 2000 lat, poznasz warunki życia ludzi zamieszkujących wówczas południowe wybrzeże Bałtyku, zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie.

 

 

    

 

Żywa archeologia to wykopaliska i podręczniki historii przeniesione w zupełnie nowy wymiar. Na terenie naszej osady nie tylko zobaczysz, jak wytwarzano naczynia - porozmawiasz z garncarzem i przyłączysz się do jego pracy. Nie obejrzysz, jak tworzy się strzały i strzela z łuku, tylko samodzielnie strzałę wykonasz i ją wystrzelisz. Poznasz także tajniki obróbki bursztynu i sam spróbujesz swoich sił przy warsztacie bursztynnika.

 

   

 

Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Poza zapoznaniem się z tajnikami dawnych rzemiosł, z życiem Gotów- mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego, dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji, w których mogą wziąć udział. Doskonałą zabawą są historyczne gry: Kubb i Bula, wiele rozrywki dostarczają też zabawy plebejskie takie, jak przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy rzut oszczepem do celu.

 

    

 

Faktoria organizuje również cykliczne pokazy i warsztaty, w których zwiedzający mogą brać czynny udział. Poznać można, między innymi, tajniki: wypału ceramiki, wytopu dziegciu, farbowania tkanin, spróbować własnych sił w kuźni, a także skosztować ryb z rekonstrukcji historycznej wędzarni oraz innych potraw przygotowywanych pradawnymi technikami.

 

    

 

    

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz, chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający mogą przenieść się  do innego, nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. Dzięki temu, w bardzo nowoczesny sposób prezentowane są w niej eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Bursztynu. Tematem przewodnim wystawy jest ekspozycja wyników wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na stanowiskach w Pruszczu Gdańskim. Tradycyjne podpisy zostały zastąpione przez dotykowe panele multimedialne prezentujące zdjęcia obrotowe, dające możliwość dogłębnego przyjrzenia się zabytkom w technice trójwymiarowej. W centralnej części muzeum znajduje się mapa dotykowa, prezentująca pruszczańskie stanowiska archeologiczne począwszy od neolitu do czasów nowożytnych. Ponadto wyświetlane są filmy przedstawiające życie społeczności pradziejowych, jak i prace przy budowie Faktorii.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z okresu neolitu - czyli czasów pierwszych rolników.