Witamy w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria!
pl | en | ru | de
Yotube | Faktoria Facebook | Faktoria
Oficjalnym operatorem Faktorii jest
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
ŻYWA ARCHEOLOGIA

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim nie jest zwykłym muzeum. To miejsce, gdzie przeniesiesz się w czasie o niemal 2000 lat, poznasz warunki życia ludzi zamieszkujących wówczas południowe wybrzeże Bałtyku, zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie.

 

 

    

 

Żywa archeologia to wykopaliska i podręczniki historii przeniesione w zupełnie nowy wymiar. Na terenie naszej osady nie tylko zobaczysz, jak wytwarzano naczynia - porozmawiasz z garncarzem i przyłączysz się do jego pracy. Nie obejrzysz, jak tworzy się strzały i strzela z łuku, tylko samodzielnie strzałę wykonasz i ją wystrzelisz. Poznasz także tajniki obróbki bursztynu i sam spróbujesz swoich sił przy warsztacie bursztynnika.

 

   

 

Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Poza zapoznaniem się z tajnikami dawnych rzemiosł, z życiem Gotów- mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego, dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji, w których mogą wziąć udział. Doskonałą zabawą są historyczne gry: Kubb i Bula, wiele rozrywki dostarczają też zabawy plebejskie takie, jak przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy rzut oszczepem do celu.

 

    

 

Faktoria organizuje również cykliczne pokazy i warsztaty, w których zwiedzający mogą brać czynny udział. Poznać można, między innymi, tajniki: wypału ceramiki, wytopu dziegciu, farbowania tkanin, spróbować własnych sił w kuźni, a także skosztować ryb z rekonstrukcji historycznej wędzarni oraz innych potraw przygotowywanych pradawnymi technikami.

 

    

 

    

{powrót}

WYDARZENIA
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
EKSPOZYCJE

 

Ekspozycje

Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. W Faktorii Handlowej można poznać tę postać  oglądając rekonstrukcję jego domostwa wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów. Na drewnianym pieńku znajdują się podstawowe narzędzia tego wytwórcy: kowadła, kleszcze, młotki, pilniki, przebijaki i inne. Warto zwrócić uwagę, iż większość narzędzi starożytnych kowali przetrwało w niezmienionej formie po dzień dzisiejszy. Sama chata została wykonana z drewna dębowego oraz drzew iglastych. Drewniane podłoże wykonane jest z dartych desek. W chacie znajduje się typowe wyposażenie domowe. W rogu pomieszczenia jest prostokątne palenisko, łóżko nakryte skórami oraz ręcznie wykonanymi, wełnianymi tkaninami, stół oraz skrzynia pełniąca funkcje zarówno ławy do siedzenia jak i skrytki na przedmioty.

Mapa Polski

Pruszcz Gdański

 

Pruszcz Gdański to 27 tysięczne miasto. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą, liczącego ... {więcej}

czy wiesz, że...?

 

Około I wieku Goci przybyli na tereny dzisiejszego Pruszcza ze Skandynawii pod wodzą swojego króla Beriga. Jak mówi legenda, przypłynęli na zaledwie trzech łodziach.