Żywa archeologia

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim nie jest zwykłym muzeum. To miejsce, gdzie przeniesiesz się w czasie o niemal 2000 lat, poznasz warunki życia ludzi zamieszkujących wówczas południowe wybrzeże Bałtyku, zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie.

Żywa archeologia to wykopaliska i podręczniki historii przeniesione w zupełnie nowy wymiar. Na terenie naszej osady nie tylko zobaczysz, jak wytwarzano naczynia – porozmawiasz z garncarzem i przyłączysz się do jego pracy. Nie obejrzysz, jak tworzy się strzały i strzela z łuku, tylko samodzielnie strzałę wykonasz i ją wystrzelisz. Poznasz także tajniki obróbki bursztynu i sam spróbujesz swoich sił przy warsztacie bursztynnika.

Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Poza zapoznaniem się z tajnikami dawnych rzemiosł, z życiem Gotów- mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego, dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji, w których mogą wziąć udział. Doskonałą zabawą są historyczne gry: Kubb i Bula, wiele rozrywki dostarczają też zabawy plebejskie takie, jak przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy rzut oszczepem do celu.

Faktoria organizuje również cykliczne pokazy i warsztaty, w których zwiedzający mogą brać czynny udział. Poznać można, między innymi, tajniki: wypału ceramiki, wytopu dziegciu, farbowania tkanin, spróbować własnych sił w kuźni, a także skosztować ryb z rekonstrukcji historycznej wędzarni oraz innych potraw przygotowywanych pradawnymi technikami.