CHABER

„Chabry z poligonu, chabry z poligonu,
Gdzie żołnierski trud.
Chabry z poligonu niosę ci do domu,
Bo w nich szczęścia łut.
Chabry z poligonu tobie dziś przywożę,
I aromat ziół.
Chabry, polne kwiaty, kwitną o tej porze,
Niech ozdobią stół.
Chabry z poligonu wiozę ci do domu,
Ten od serca dar,
Chabry z poligonu, chabry z poligonu –
Mój żołnierski skarb.”
Fragment utworu „Chabry z poligonu” Jerzego Rynkiewicza

Chabry to kwiaty, które kojarzą się nam z polską wsią, z łanami złocistych i kolorowych zbóż. To bardzo cenna i ciekawa roślina ozdobna. Niebywale dekoracyjna, a jednocześnie bardzo łatwa i przyjemna w uprawie. Znana była już za czasów Hipokratesa. Według niego centaur Chiron wskazał jej właściwości lecznicze Grekom. Istnieje ok 500 gatunków chabrów. Najbardziej znany jest bławatek. Ma on wiele właściwości leczniczych. Oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciwzapalnie, moczopędnie i żółciopędnie. Zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych, zwalczając wolne rodniki zapobiega stresowi oksydacyjnemu. Napar z bławatka często stosowany jest przy zapaleniu brzegów powiek, czy spojówek. Szczególnie u dzieci bo jest bardzo łagodny i nie powoduje podrażnień. Można też przemywać nim rany i owrzodzenia. Pomocny jest w zapalnych stanach układu moczowego, reumatyzmie i zatruciach. Według medycyny ludowej napar z bławatka wzmacnia serce, wspomaga wątrobę i zapobiega żółtaczce. Poza naparem można zrobić z niego też nalewkę. Jedno jak i drugie ma korzystny wpływ na stan wzroku. Może nawet go poprawić. Kwiat bławatka występuje w składzie mieszanek ziołowych do walki z kaszlem, zapaleniem gardła i oskrzeli.
Chaber bławatek jest rośliną jadalną, dodawaną do sałatek i kanapek. Można z niej zrobić miód i wino. W dawnych czasach z kwiatów bławatka pozyskiwano farbę do farbowania papieru, leków i octu.
Wyciąg z kwiatu bławatka często występuje jako składnik szamponu przeciwłupieżowego. Bywa też pomocny przy leczeniu grzybicy skóry głowy.
Na naszej łące możecie spotkać 2 gatunki chabra: wyżej wspomniany bławatek i chaber górski. Bławatka każdy zna, dlatego poniżej zamieszczamy zdjęcie chabra górskiego.