BODZISZEK

Kolejną rośliną, którą weźmiemy pod lupę jest BODZISZEK. Na naszej łące można znaleźć dwa gatunki bodziszka: łąkowy i drobny.

BODZISZEK DROBNY

Ze względu na swój wygląd często nazywany jest „żurawiem” lub „dziobem żurawia”. Ma pięciopłatkowe, drobne, różowe lub różowo-czerwone kwiatki, a jego owoce przypominają długi, ptasi dziób. W uprawie traktowany jest jako chwast i zwalcza się go przy okazji odchwaszczania pola z innych gatunków. Jest rośliną jednoroczną. Rośnie do wysokości 45 cm. Nie należy do chwastów bardzo uciążliwych, lecz jego liczna obecność na terenach uprawnych oraz łatwość rozmnażania, mogą zagrażać roślinom użytkowym, dlatego powinno się usuwać go z upraw. Natomiast na łące duża ilość drobnych kwiatuszków wygląda malowniczo.

BODZISZEK ŁĄKOWY

Najczęściej porasta łąki w pobliżu dużych zbiorników wodnych, w zaroślach, na zboczach i w innych zacienionych miejscach. Jego kwiaty składają się z 5 płatków o wyjątkowej, delikatnej, niebiesko-fioletowej barwie. Poza pięknym wyglądem mają one zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Bodziszek łąkowy ma rozległe korzenie i kłącza, które obfitują w garbniki, witaminy i sole mineralne. W ziołolecznictwie wykorzystujemy ziele jak i kłącze rośliny. Działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie i odkażająco. Ma także działanie wykrztuśne i oczyszcza płuca z flegmy. Wspiera prawidłowe działanie przewodu pokarmowego. Działa moczopędnie i żółciopędnie. Pomaga przy biegunkach i wspiera trawienie wzmagając wydzielanie soków trawiennych. Pobudza apetyt. Napar z bodziszka działa kojąco na nerwy, uspokaja. Zewnętrzne zastosowanie naparu wspiera leczenie egzem i innych zapaleń skóry. Łagodzi swędzenie i wypryski. Działa przeciwłuszczycowo. Można nim przemywać oczy w celu zmniejszenia zapalenia spojówek. Koi i relaksuje po długim wpatrywaniu się w monitor komputera, więc zachęcamy do spacerów i wypatrywania go na łąkach.

dav