NIEZAPOMINAJKA

„Niezapominajki” – Maria Konopnicka

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Na Świecie istnieje ok 50 gatunków niezapominajek. Występują na wszystkich kontynentach. Na naszej łące będzie można spotkać dwa z nich: alpejską i polną. Już w średniowieczu ludzi fascynowały te kwiaty. Mówiono, że chronią przed wiedźmami. Niezapominajka jest symbolem miłości i pamięci o ukochanej osobie. Nasze babcie wierzyły, że jeśli ich córki, będące pannami, będą kładły na noc pod poduszkę kwiat niezapominajki, szybciej poszukają sobie mężów. Ta drobna roślina ma swoje święto. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja.

NIEZAPOMINAJKA ALPEJSKA

Inaczej „niezabudka”, „żabie oczko”. Kwitnie od czerwca do lipca. Najlepiej czuje się w lekko zacienionych miejscach. Można ją spotkać w górskich obszarach Europy np. w Tatrach. Ma malutkie niebieskie pięciopłatkowe kwiatki, które składają się w kwiatostany – sierpiki. Jest uprawiania jako roślina ozdobna.

NIEZAPOMINAJKA LEŚNA

To roślina, która tak jak i inne niezapominajki, należy do rodziny ogórecznikowatych. W środowisku naturalnym spotkać ją możemy w Europie wschodniej i środkowej. W Polsce występuje w lasach i zaroślach. Dobrze czuje się w towarzystwie drzew i krzewów. Nie jest wymagająca w kwestii podłoża. Korona kwiatów ma jasnoniebieski kolor. Czasem można też spotkać niezapominajki ubarwione na biało lub różowo.