LEPNICA

LEPNICA CZERWONA
Roślina zielna pokryta miękkimi włoskami. Osiąga wysokość od 60 do 100cm. Nazywana też bniecem czerwonym lub lepnicą dwupienną. Swoją intensywną barwą cieszy oko na niejednej łące. Kwitnie od kwietnia do lipca. Kwiaty otwarte są jedynie w ciągu dnia, zapylane są przez motyle i trzmiele.

LEPNICA SZKARŁATNA
Maksymalnie osiąga 50 cm wysokości. Płatki ma rozcięte w kolorze czerwonym lub białym. Kwiaty mają średnicę do 4 cm. Jest uprawiana w cieplejszych rejonach Europy jako roślina ozdobna.

LEPNICA ROZDĘTA
Jest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Rośnie dziko w Europie, Azji i północnej części Afryki. W przeciwieństwie do lepnicy czerwonej, kwiaty jej całkowicie otwierają się dopiero nocą i wydzielają bardzo słaby zapach. Są zasobne w nektar, zapylane przez motyle nocne. Czasem wykorzystuje się ją jako paszę dla bydła i pszczeli pożytek.

LEPNICA BALDASZKOWATA
Jak wszystkie lepnice należy do rośliny goździkowatych. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, czasami dziczejąca. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią o wysokości do 30 cm i szerokości do 15 cm. Rozmnaża się z nasion wysiewanych wczesną jesienią lub z sadzonek. Często też, rozsiewa się sama.

dav