JASNOTA PURPUROWA

To niepozorna roślina, powszechnie występuje jako chwast, ale ma właściwości lecznicze. Naturalnie występuje ona na terenie Afryki Północnej, Azji Zachodniej i praktycznie całej Europie. Jej naturalnymi środowiskami są zarośla, rowy, przydroża i rumowiska. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Jej łodyga od spodu zielona, od góry różowa, ma od 10 do 30 centymetrów. Liście są zielone, na spodzie lekko owłosione. Mają nieprzyjemny zapach. Kwiaty jak sama nazwa wskazuje są koloru fioletowego. Owocem jasnoty purpurowej są rozłupki w kolorze żółtoszarym.
Możemy przypisać jej wiele właściwości leczniczych, o których większość rolników nie ma pojęcia. Wypicie jednej łyżki octu z jasnoty w połączeniu z wodą, zakwasi żołądek, tym samym wspomoże trawienie. Herbata z jasnoty pomoże przy trawieniu białek. Chwast ten da też wsparcie w ochronie wątroby. Dodatkowo roślina ta hamuje stany zapalne i skurcze mięśni gładkich. Ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, co daje ulgę w bólach kręgosłupa i głowy. Kolejną zaletą jest jej pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, dzięki temu, że zmniejsza napięcie ścian krwionośnych. Maść jasnotowa pomaga na rany, odczyny alergiczne, otarcia skóry i skórne stany zapalne.
Zastosowań jasnoty purpurowej jest bardzo wiele. Jednym z najważniejszych z pewnością jest wzmocnienie wydzielania soku żółciowego, żółci i soku trzustkowego, które odgrywają bardzo dużą rolę w naszym organizmie. Poza tym ich zastosowanie lecznicze przydaje się także przy łagodzeniu bólach menstruacyjnych, zmniejsza nadmierne krwawienie i znosi białe upławy. Właściwości łagodzące i uszczelniające naczynia krwionośne wspomagają również regenerację i uspokajanie zaognionych hemoroidów.
Poza wcześniej wspomnianym octem i herbatą z jasnoty purpurowej przyrządzić można napar z dodatkiem selera, rumianku lub krwawnika, który jest dobrym środkiem przeciwko migrenie i nieżytach górnych dróg oddechowych. Roślina ta jest bogaty w witaminę C, żelazo , przeciwutleniacze, wiele składników mineralnych oraz witamin, więc wykorzystuje się również jako dodatek do sałatek, zapiekanek i zup. Jak każda wczesnowiosenna roślina, służy odżywieniu organizmu po zimie i wspomaga usuwanie zastojów cielesno-energetycznych. Można zrobić z niej pesto, ziołowe masełko, olej czy sól. Można potraktować ją jak szpinak czy inne zieleniny, np. dodać do koktajli.

Pamiętać tylko musimy, że jasnotę purpurową, jak i inne ziela należy zbierać z dala od mocno uczęszczanych dróg. Tylko wtedy, wolne od toksyn, przysłużą się naszemu zdrowiu.