ZŁOCIEŃ

Roślina należąca do rodziny astrowatych. Należy do niej 37 gatunków pochodzących głównie z Azji Wschodniej. Na naszej łące zasiany mamy złocień: polny, wieńcowy i właściwy.

ZŁOCIEŃ POLNY

Inaczej złocień zbożowy, jest rośliną jednoroczną. To chwast, który charakteryzuje się żółtymi, wydłużonymi płatkami, które otaczają żółty koszyczek kwiatowy. Występuje przede wszystkim w zachodniej części naszego kraju. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

ZŁOCIEŃ WIEŃCOWY

W Polsce Uprawiany jest jako roślina ozdobna. Jego liście mają silny i wyrazisty, aromatyczny smak. Są wykorzystywane w kuchni orientalnej. W Japonii roślina ta nazywa się shungiku („wiosenna chryzantema”) i jest wykorzystywana do przyrządzania niektórych potraw np. sukiyaki, czy do warzyw gotowanych z dodatkiem sosu sojowego. Można ją dodawać do sałatek i robić marynaty. Gotowane płatki tej chryzantemy, marynowane w occie, nazywają się kiku-namasu.

ZŁOCIEŃ WŁAŚCIWY

Inaczej margerytka lub margaretka, a także jastrun właściwy i jastrun wczesny. To pospolity kwiat, występujący dziko w Polsce lub hodowany w ogrodach jako roślina ozdobna cięta lub na rabatach. Jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby i jest w pełni mrozoodporny. Jest rośliną jadalną.