SZAŁWIA

Gatunek rośliny z rodziny jasnowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Albania, Jugosławia, Grecja, Włochy), ale rozprzestrzeniła się gdzieniegdzie również poza tym obszarem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Na naszej kwietnej łące znajdziemy szałwię łąkową i omszoną.

SZAŁWIA ŁĄKOWA

W Polsce jest gatunkiem średnio pospolitym. Jej okres kwitnienia trwa od maja do lipca. Jako roślina lecznicza ma mniejsze znaczenie niż szałwia lekarska. Dawniej stosowano ją do leczenia chorób oczu oraz używano jako środek dezynfekcyjny. Służyła także jako przyprawa do poprawiania smaku i zapachu wina i piwa.

SZAŁWIA OMSZONA

Jest łatwą w uprawie rośliną ozdobną. Nadaje się na rabaty kwiatowe, jej walorami ozdobnymi są kwiaty w barwach: białych, różowopurpurowych i fioletowych. Jest dość odporna na suszę, ale podlewana rośnie lepiej. Rozmnaża się przez podział kęp jesienią lub przez nasiona wysiewane w maju na rozsadnik. Jeżeli nasiona nie są zbierane, należy po przekwitnięciu rośliny ściąć kwiatostany. Wycięcie całych pędów tuż przy ziemi spowoduje, że jesienią zakwitnie ona drugi raz. Nawozi się kompostem, obornikiem lub nawozami wieloskładnikowymi.