GOŹDZIK

Roślina z rodziny goździkowatych. Obejmuje ok. 300 gatunków na terenie Eurazji i północnej Aafryki. W Polsce dziko rośnie 11 gatunków, a na naszej łące znajdziemy goździka: kartuzka, kropkowanego i pysznego.
GOŹDZIK KARTUZEK
W wielu krajach, także w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest rośliną ciepłolubną i światłolubną. Kartuzki zapylane przez motyle, kwitną od czerwca do września. Szczególnie nadaje się na rabaty, oraz na kwiat cięty.

GOŹDZIK KROPKOWANY

W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Ze względu na małe wymagania i szybki wzrost ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia rabat, dekoracji ogrodów skalnych i ogrodów dachowych. Można go wykorzystywać jako roślinę okrywową.

GOŹDZIK PYSZNY

Gatunek ten jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, został zaliczony do kategorii V, czyli gatunków zagrożonych wyginięciem. Mierzy 20–60 cm wysokości i ma duże, białe lub różowawe kwiaty o średnicy do 6 cm, które wyrastają po kilka na szczytach rozgałęzionej łodygi.