PRZYTULIA

Roślina z rodziny marzanowatych. Występuje na terenach trawiastych w prawie w całej Europie oraz w Zachodniej Azji. Szacuje się, że jest około 400 gatunków tej rośliny o różnych właściwościach. Na naszej łące możemy spotkać przytulię pospolitą i białą. Kwitnie od czerwca do września.
Najpopularniejsze zastosowanie tej rośliny, to pomoc w schorzeniach układów krwionośnego oraz limfatycznego. Oczyszcza krew oraz układ chłonny i poprawia krążenie krwi, przez co przeciwdziała groźnej zakrzepicy. Ponadto, zioło wspomaga leczenie żylaków, prostaty, hemoroidów, a także miażdżycy. Dodatkowo wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego. Ma działanie moczopędne, przez co reguluje poziom wody w organizmie, przyczyniając się do eliminacji obrzęków oraz cellulitu, który wynika z nadmiernego gromadzenia się płynów.
Przytulię można stosować również zewnętrznie. Pomaga przy trudno gojących się ranach, skaleczeniach i uporczywej egzemie. Warto też po nie sięgnąć, gdy mamy problem z łupieżem.
Zioło to skuteczne regeneruje organizm. Działa rozkurczowo, antyseptycznie oraz redukuje nadmierną potliwość. Poza tym można je stosować jako środek pomocniczy przy chorobach nowotworowych.
W przytulii występuje kumaryna. Jest ona substancją chemiczną występująca między innymi w roślinach trawiastych. Daje ona roślinie przyjemny zapach siana. Kumaryna ma działanie rozkurczowe, przeciwobrzękowe, a także wspomaga prawidłowe krążenie krwi. Dlatego też dodaje się ją do leków o właściwościach przeciwkrzepliwych i stosuje przy żylakach, obrzękach limfatycznych oraz zakrzepowym zapaleniu żył.
Przytulia powinna słynąć nie tylko ze swojego miłego zapachu przypominającego sielskie wakacje na wsi, ale przede wszystkim ze swoich niezwykłych właściwości. To zioło, które na pewno jest warte uwagi.