NAGIETEK LEKARSKI


Roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych, pochodząca ze strefy śródziemnomorskiej. Uprawiana w wielu krajach, z czasem dziczeje. Nagietek kwitnie od końca maja do początku października. Rośnie zazwyczaj na polach i nieużytkach oraz wzdłuż dróg. Ma charakterystyczne żółtopomarańczowe kwiatki o balsamicznym zapachu. W ziołolecznictwie wykorzystuje się właśnie kwiatostany, czyli koszyczek nagietka. Ma wiele wartościowych właściwości leczniczych, poprzez zawarte w swoim składzie: związki śluzowe, saponiny, flawonoidy, karetonoidy i magnez, można stosować go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Najpopularniejsze produkty z nagietka to: krem, maść, napar, wyciąg, herbata, nalewka, olej. Zewnętrznie stosowany pomaga na uszkodzenia skóry (stłuczenia, kontuzje, uszkodzenie naskórka), oparzenia, odmrożenia, wysypki skórne oraz przy żylakach odbytu. Natomiast wewnętrznie, podawany jest gdy występują problemy żołądkowe, a także przy zapaleniu dróg żółciowych w wyniku infekcji, w dysfunkcji wątroby – po wirusowym zapaleniu oraz po uszkodzeniu przez np. toksyczne grzyby.
Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem samodzielnej kuracji dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który zleci właściwe badania oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Nagietkowa herbata jest świetnym napojem na kobiece dolegliwości intymne. Pomaga niwelować bóle miesiączkowe, dzięki swojemu rozkurczowemu działaniu. Sprawdza się także w czasie menopauzy, zmniejszając niechciane dolegliwości. Herbatę z nagietka można pić maksymalnie 3 razy w ciągu doby, najlepiej kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Taki napar jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarczy łyżkę suszu z kwiatów nagietka zalać ok. 400ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na ok. pół godziny. Następnie wystarczy przecedzić go i pić godzinę przed posiłkiem.
W przeszłości liście nagietka były wykorzystywane jako warzywo. Są bogate w witaminy (m.in. A i C) i minerały, podobnie do liści mniszka pospolitego. Świeże płatki (kwiaty brzeżne) są siekane i dodawane do sałatek. Suszone płatki stanowią przyprawę do zup i ciast. Jako substytut szafranu używane są do doprawiania i barwienia ryżu i innych potraw. Jadalny, żółty barwnik otrzymywany z kwiatów brzeżnych stosowany jest także w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów.
Jako roślina ozdobna, nagietek chętnie uprawia się w przydomowych ogrodach. Łatwo się rozsiewa. Wśród uprawianych odmian ozdobnych dostępne są formy wysokie i karłowate, a także o kwiatach dwubarwnych.
Nagietkowi od wieków przypisuje się właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem lub włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku mają przynosić spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy.

CIEKAWOSTKI ?
❗️ Nagietka można spotkać pod innymi, lokalnymi nazwami: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wielkopolska), paznokietki (Kraków).
❗️ Kwiat nagietka może służyć jako barometr, pozwala bowiem przewidywać pogodę. Uważa się, że jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu