KRWAWNIK POSPOLITY

 

Dziko rosnąca roślina z rodziny astrowatych, którą można spotkać na terenie całej Polski. Ma wysoką łodygę i drobne, białe kwiatki.
Ziele krwawnika znane było już za czasów Hipokratesa, kiedy to wykorzystywano je w celu leczeniu hemoroidów. Dziś w dalszym ciągu należy do bardzo popularnych surowców roślinnych, stosowanych zarówno w zewnętrznie jak i wewnętrznie.
W składzie chemicznym ziela krwawnika znajdują się olejki eteryczne, których głównymi składnikami są chamazulen, flawonoidy (glikozydy apigeniny, kwercetyny, luteoliny), gorzkie seskwiterpeny (gwajakolidy, eudesmanolidy), achilleina, garbniki, kumaryny, kwas mrówkowy, octowy, izowalerianowy, cholina, kwas salicylowy oraz witaminy C, A i K, sole cynku, miedzi, żelaza i siarki.
Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienia zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ponadto napary z krwawnika stymulują pracę przewodu pokarmowego, działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, wzmagają wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Dodatkowo pomagają w regulacji cyklu menstruacyjnego i łagodzeniu dolegliwości związanych z miesiączką. Z kolei stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie i ściągająco, łagodzi zapalenia skóry i błon śluzowych oraz przyspiesza gojenie ran i oparzeń.
Poza właściwościami zdrowotnymi, wyciąg z krwawnika dodawany jest do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów i płynów do twarzy. Bywa także składnikiem szamponów i past do zębów, a także jako jeden z wielu składników służy do przygotowania kąpieli relaksacyjnych.
W kuchni, młode liście krwawnika o gorzkawosłonym, korzennym smaku, mogą być doskonałą przyprawą do zup i sosów.
Poza krwawnikiem pospolitym na naszej łące występuje również krwawnik kichawiec. Bywa sadzony na rabatach. Jego surowcem zielarskim jest kłącze. Zawiera m.in. prowitaminę A, witaminę C (niewiele), olejek eteryczny, nieco garbników i sole mineralne. Wywar jest specyfikiem wiatropędnym, moczopędnym i słabym przeczyszczającym, a także słabym przeciwbólowym. Jego picie bywa zalecane w chorobach nerek i dróg moczowych, osłabieniu, wyczerpaniu fizycznym oraz psychicznym i dolegliwościach gośćcowych.

❗️CIEKAWOSTKA:
Nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie).