Zdobnictwo i rzemiosło w dawnych wiekach

Zdobnictwo i rzemiosło w dawnych wiekach

W tym roku zapraszamy do zapoznania się z gockimi ozdobami. Na naszej stałej wystawie w Chacie Wodza będziecie mogli zobaczyć oryginalne naszyjniki, bransoletki i zapinki z II i III w, a na warsztatach sami będziecie mogli wykonać naszyjnik lub bransoletkę i zabrać ją ze sobą do domu. Polecamy też wysłuchanie wykładu o gockim zdobnictwie i o tym jak zmieniało się ono przez wieki. Ponadto zachęcamy do przyjrzenia się ozdobom prezentowanym przez rekonstruktorów.
Naszymi gośćmi specjalnymi będzie Gdańsk Rota Mieszczańska, która zapozna zwiedzających z :
pracownią dawnego szewca i kaletnika – na stanowisku zaprezentowany będzie warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. Liczne narzędzia (szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki itp), odpady skórzane, półprodukty oraz gotowe buty czy inne wyroby skórzane. Zainteresowane osoby mają możliwość samemu spróbować pracy ze skórą.
warsztatem mincerskim  –  pod okiem animatora uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet (szeląg Konrada von Jungingena). Omówione zostaną też ceny i miary jakie obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajduje się też dawna waga szalkowa i różnego rodzaju monety – na ich przykładzie wyjaśniana będzie ich wartość w wiekach średnich. Odwiedzający będą mogli zakupić wybitą przez siebie monetę.
stanowiskiem średniowiecznego skryby – zaprezentowany zostanie warsztat i techniki pisarskie wykorzystywane w skryptoriach i kancelariach średniowiecznych miast.Omówiona będzie rola pisma w średniowiecznym społeczeństwie, sposoby i techniki pracy pisarzy oraz rodzajami wykonywanych przez nich prac, a także pokaz replik narzędzi i przyborów. Na stanowisku, pod okiem animatora, będzie możliwość wykorzystania gęsich piór do zapisania własnego imienia lub krótkiego fragmentu tekstu i zabrania go ze sobą do domu.

W godzinach 14:00-15:00 zapraszamy na wykład “Gocka moda w podróży przez wieki”.Jest to wykład poświęcony temu, jak zmieniała gocka biżuteria, ale też ubrania, zdobnictwo itp. na przestrzeni lat. Wszystko opowiedziane na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych. Od kultury wielbarskiej, przez kulturę czerniachowską po czasy pobytu Gotów na terenach śródziemnomorskich. Towarzyszyć temu będzie stanowisko pokazowe z gocką biżuterią , na którym będziemy pokazywać rekonstrukcje ozdób – fibul, zapinek, bransolet – które na co dzień znajdują się na naszej wystawie archeologicznej. Tym razem będzie można wiernie odwzorowane kopie zabytków dotknąć i zobaczyć z bliska, a przy tym usłyszeć co nieco historii ich pierwowzorów.

W godzinach 11:00 – 13:00 i 15:00 – 17:00 wiata na placu rekonstruktorów zamieni się w miejsce gdzie będzie można samodzielnie wykonać swój gocki naszyjnik, a lubiane tak przez Gotów importowane szklane koraliki już czekają na odwiedzających.
Serdecznie zapraszamy!

 

Szczegóły

Rozpoczyna się

3 lipca 2021 - 10:18

Kończy się

4 lipca 2021 - 10:18

Miejsce

Faktoria

ul. Zastawna 1
Pruszcz Gdański
Pomorskie
Poland
83-000
Pokaż mapę