KOŃ TROJAŃSKI
Zastanawiacie się, skąd w gockiej osadzie koń trojański? Więc dawno, dawno temu…
No, może nie tak dawno bo w 2016r. na Dni Pruszcza przywędrowali do nas pieszo z Oskowa koło Lęborka rzymianie i jak to oni mają w zwyczaju w darze przyciągnęli ze sobą Konia Trojańskiego.
Może nieco podejrzliwie (ze względu na przekazy historyczne) podarek przyjęliśmy i po dokładnych oględzinach czy nie stanowi przypadkiem dla nas jakiegoś zagrożenia wprowadziliśmy za bramę Faktorii, gdzie stoi do dzisiaj jako pamiątką po gościach z miejscowości, która szczyci się posiadaniem największego Konia Trojańskiego w Polsce.
Za Koniem Trojańskim znajduje się BULODROM, wykorzystywany także jako długi tor łuczniczy na zawody.
Czym jest gra w bulle?
Gra jest bardzo popularna w południowej Francji, ale była już znana w czasach starożytnych. By zacząć grać w bule nie trzeba dysponować żadnymi specjalnymi umiejętnościami, ani świetną kondycją – wystarczą dobre chęci i entuzjazm. Bawić mogą się także osoby starsze jak i dzieci. Oczywiście granie na wysokim poziomie to już zupełnie inna sprawa. Gra dostarcza jednak wiele radości i dobrej zabawy także osobom, które grają po raz pierwszy. Poniżej krótka instrukcja jak się w to gra.
Turniej o Bursztynową Strzałę i zwody łucznicze
W drugiej połowie sierpnia ( w tym roku to 22-23.08.2020r.) odbywa się turniej łuczniczy o “Bursztynową Strzałę” Zawody są dla małych i dużych. młodzi adepci otrzymują medale za udział w zawodach, natomiast dorośli rywalizują o trofeum na długim torze. Jednym z warunków udziału w tej rywalizacji jest stawienie się w stroju historycznym.