Zwierzyniec Faktorii

Na Faktorii na stałe zamieszkują bażanty w swojej klatce i dwa kozły.

Zwierzęta te powszechnie hodowano w osadach z tego okresu a poświadczają to liczne znaleziska kostne odkrywane przez archeologów. Kozy dawały mleko, ser i mięso, a z ich skór wykonywano ubrania – buty i okrycia wierzchnie. Ścięgna wykorzystywano do szycia, z kości robiono szydełka, igły i przekłuwacze. Z żołądka można było zrobić bukłak na wodę. W pełni wykorzystywano wszystko, co tylko można było otrzymać z tego zwierzęcia. Koziołków na terenie Faktorii Handlowej nie czeka jednak taki smutny los – Piotruś i Grześ, bo takie są ich imiona uwielbiają wygrzewać się w słońcu przegryzając świeże warzywa i owoce. Imiona te dostały po dyrektorze CKIS i jednym z pierwszych rekonstruktorów opiekujących się Faktorią.

Co roku na Faktorii organizowany jest event z pokazem ptaków drapieżnych – warto nas wtedy odwiedzić i się z nimi zapoznać.

Bażanty można zobaczyć przez cały rok, chociaż nie zawsze w takiej odsłonie jak na filmiku.

Gdzie zniknęły PISKLAKI?!!Być może zaczniecie zadawać sobie to pytanie jutro, kiedy nie zobaczycie ich w klatce. Odpowiedź macie na filmie ?. Tak naprawdę ponieważ ich matka bardzo źle znosi wizyty odwiedzających, to bojąc się o bezpieczeństwo maluchów chwilowo przenosimy je w inne miejsce i wrócą jak trochę podrosną i nie będzie groziło im zadziobanie przez inne ptaki.

Opublikowany przez Faktoria Pruszcz Gdański Sobota, 11 lipca 2020

To jest Roman. Roman nie uciekł nam z klatki, jest dzikim bażantem, który zadomowił się na terenie Faktorii. Najczęściej można spotkać go przy bażanciarni, bo ceni sobie towarzystwo pozostałych osobników swojego gatunku. Jako stały rezydent imię dostał nawiązujące do legionów rzymskich a ponieważ jest z nami kolejny rok przywiązaliśmy się do niego. Od czasu do czasu można na terenie Faktorii zobaczyć przechadzającego się bociana czy odpoczywające przez chwilę łabędzie, pod osłoną nocy wizyty składają liski oraz bobry prowadzące nielegalne wycinki naszego drzewostanu. Cieszy nas, że teren za drewnianą palisadą jest obszarem gdzie można blisko obcować z naturą.