“Odkop historię” – warsztaty archeologiczne dla dzieci

W czerwcu ruszamy z nowym cyklem warsztatów, tym razem przeznaczonych jedynie dla dzieci. Podczas trzech czerwcowych oraz jednego lipcowego weekendu, dwunastu młodych śmiałków będzie mogło wziąć udział w organizowanych przez nas warsztatach o tematyce historyczno-archeologicznej i nie tylko doświadczyć na własnej skórze jak wyglądało życie w minionych epokach, ale także wcielić się w badacza przeszłości podczas pracy na realistycznie odwzorowanym stanowisku archeologicznym!

 

W ciągu kolejnych, dwudniowych warsztatów przeniesiemy się m.in. do najdawniejszych czasów, kiedy codziennie przetrwanie wymagało od naszych przodków nie tylko sprytu i odwagi, ale także znajomości otaczającego ich świata. Poznamy wielkie cywilizacje antyczne, które rozkwitały i upadały na terenach Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy oraz weźmiemy pod lupę warsztat współczesnego archeologa.

 

Wraz z młodymi pasjonatami historii będziemy m.in. tropić dziką zwierzynę i strzelać z łuku, tworzyć prawdziwe malowidła naskalne, pisać egipskimi hieroglifami, rekonstruować minojskie freski czy uczestniczyć w musztrze rzymskiego legionu.

 

Przeszłość poznawać będziemy jednak nie tylko poprzez zabawę, ale także opowieść o dawnych plemionach, cywilizacjach i ludach, które zamieszkiwały Ziemię na długo przed nami. Czeka nas więc również praca z mapą, osią czasu oraz zadokumentowanie przebadanego wcześniej stanowiska archeologicznego.

 

Nasze warsztaty dedykujemy dzieciom w wieku 10 – 12 lat, w szczególności tym które załapały już historycznego bakcyla i pragną rozwinąć swoje zainteresowania. Jeżeli jednak uważasz, że Twoje dziecko dobrze odnajdzie się w proponowanej przez nas tematyce i pragniesz pomóc rozwinąć mu nowe horyzonty – a być może nawet zaszczepić w nim nową pasję – nie wahaj się ani chwili! Dołożymy wszelkich starań aby umilić mu spędzony w naszym grodzisku czas, pogłębić wiedzę i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

 

Cena jednego, weekendowego spotkania to koszt naszych dwóch biletów eventowych (w sumie 30 złotych). Uczestniczyć można zarówno w jednym turnusie, jak i dwóch, trzech lub czterech. Ponieważ pragniemy aby każde z dzieci przeżyło fascynującą podróż w przeszłość i otrzymało należytą dozę uwagi, liczba uczestników każdego turnusu ograniczona będzie do 12 osób.

 

Poniżej możecie znaleźć dokładniejszy opis wszystkich spotkań, a także formularz zgłoszeniowy na nasze warsztaty, który po wypełnieniu należy złożyć w kasie Faktorii Handlowej. Pamiętajcie także, że formularz ważny będzie jedynie w przypadku wniesienia opłaty za interesujące Was turnusy. A dla tych dzieci, które uczestniczyć będą we wszystkich warsztatach, przewidujemy małą nagrodę w postaci darmowego wstępu na cztery z ośmiu eventów rekonstrukcyjnych, które organizujemy dla Was w czasie wakacji 🙂

 

 

Czekamy na Wasze zgłoszenia i do zobaczenia w Faktorii Handlowej! 🙂

 

Weekend I (12.06-13.06) –  Tam gdzie żyły mamuty – wyprawa do epoki kamienia.

Jak wyglądało życie w czasach zanim powstały pierwsze miasta, a ludzie dopiero uczyli się korzystać z narzędzi? Skąd wziąć obiad w lesie i jak rozpalić ogień bez zapałek? Jak rozmawiać bez słów i skąd wziąć spodnie skoro nie istnieją jeszcze pieniądze? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie dwóch dni spędzonych w epoce kamienia – czasach epoki lodowej,  jaskiń i mastodontów.

W ciągu zajęć stworzymy prawdziwe naskalne malowidła, wybierzemy się z łukiem na polowanie, ulepimy gliniane naczynia i figurki, odwzorujemy pradawną biżuterię i zagramy w plemienną grę terenową. A to tylko kilka z wielu prehistorycznych atrakcji, które szykujemy.

 

Weekend II (19.06-20.06) – Czy faraonowie jedli zielony groszek? Podróż do starożytnego Egiptu i Mezopotamii.
Skąd płynie i jak długi jest Nil? Co na śniadanie jadł faraon i jakiej szminki używała jego żona? Czy starożytny Egipcjanin bał się hipopotamów i gdzie chodził do toalety? Czy piramidy mają schody i kto właściwie je zbudował?
W tracie podróży przez Dolinę Nilu rozszyfrujemy antyczne hieroglify i popiszemy na własnoręcznie zrobionym papirusie. Wcielimy się w role poszukiwaczy skarbów i odwzorujemy portrety egipskich władców. W czasie weekendu odwiedzimy także tajemniczą krainę Międzyrzecza, gdzie zrobimy własną pieczęć cylindryczną oraz wyspę mitycznego Minotaura – Kretę – na której poszukamy wyjścia z labiryntu i zrekonstruujemy minojskie freski.

 

Weekend III (26.06-27.06) – Pośród legionistów i hoplitów – wędrówki po antycznej Grecji i Rzymie.
Czy poeta może zwyciężyć w igrzyskach? Jak wyglądał grecki aktor i ile osób mogło zasiadać w antycznym teatrze? Co to był odeon? Czy Rzymianie naprawdę lubili jeść drozdy i łabędzie? Czy kości do gry były zrobione z kości? I czy faktycznie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?
Podczas wędrówek po starożytnej Helladzie i Italii odkryjemy tajniki antycznej sztuki i własnoręcznie ozdobimy naczynie w stylach czarno i czerwonofigurowym. Zrobimy własną skamielinę i zawalczymy o laurowy wieniec podczas igrzysk. Przebierzemy się za rzymskiego legionistę, stworzymy formację żółwia i weźmiemy udział w rzymskiej musztrze wojskowej.  Nauczymy się co mieszkańcy Wiecznego Miasta jedli na co dzień i od święta oraz przygotujemy własną ucztę w klimatach starożytnego Rzymu. Bez wątpienia te i inne atrakcje pozwolą nam poznać cywilizacje klasycznej Europy od podszewki.

 

Weekend IV (03.07-04.07) Z kapeluszem i szpadlem – na archeologicznej ekspedycji.
Z jakich narzędzi najczęściej korzysta archeolog? Czym są artefakty i dlaczego stare naczynie może być ciekawsze od złotego naszyjnika? Dlaczego odkrywamy przeszłość i jak pomaga nam w tym łopata ze szpadlem? I najważniejsze – czy Indiana Jones istniał naprawdę?
W trakcie dwóch dni poświęconych odkrywaniu przeszłości weźmiemy udział w wykopaliskach archeologicznych i pieczołowicie udokumentujemy wyniki naszych prac. Nauczymy się kleić oraz rysować ceramiczne naczynia, w trakcie gry terenowej poszukamy nowych stanowisk archeologicznych oraz odkryjemy wszystkie tajemnice Faktorii Handlowej i znajdujących się w niej zabytków. Osobiście poznamy także archeolożkę z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i zobaczymy, że nasza przeszłość nadal może być fascynująca i pełna tajemnic.